Kulinarne święto dorsza w Łebie już 10 grudnia!

Festiwal Pomuchla to nic innego jak święto dorsza i jest ono celebrowane cyklicznie od blisko 20 lat. Podczas festiwalu ma miejsce konkurs kulinarny, degustacja ryby pod wieloma postaciami i kiermasz świąteczny. Od kilku lat podczas festiwalu odznaczani są ludzie ściśle związani z pracą na morzu. Zwieńczeniem tego pełnego atrakcji dnia jest koncert muzyczny.

Dziewiętnasta edycja, największego kulinarnego święta dorsza, po kaszubsku zwanego Pomuchlem odbędzie się 10 grudnia br. w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Łebie. Festiwal Pomuchla rokrocznie organizowany jest w ramach Odpustu św. Mikołaja.

Organizatorami tego wspaniałego konkursu kulinarnego połączonego z jarmarkiem rękodzieła jak są: Parafia pw. WNMP, Gmina Miejska Łeba, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Łebie oraz LOT Łeba-Błękitna Kraina.

Celebracja tego święta tradycyjnie rozpocznie się uroczysta mszą świętą o godz. 13.00 w Parafii pw. Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po nabożeństwie dalszy program związany z tym wydarzeniem będzie miał miejsce na hali sportowej Szkoły Podstawowej w Łebie. Tradycja odpustu św. Mikołaja, patrona ludzi morza, nawiązuje do lokalnego kultu tej ryby sięgającego okresu średniowiecza. Wydarzenie to jest doskonałym miejscem do prezentacji lokalnej i regionalnej kuchni, a także możliwością bezpłatnej prezentacji lokalnych obiektów gastronomicznych i hotelarskich. Festiwal Pomuchla to przede wszystkim duży konkurs kulinarny podczas, którego prezentowane są potrawy z dorsza przygotowane w dwóch kategoriach: kuchnia domowa i kuchnia restauracyjna. Komisja jurorska nagrodzi autorów najsmaczniejszych potraw w obu konkursowych kategoriach.

Poza konkursem kulinarnym można będzie bezpłatnie dokonać degustacji śledzika po łebsku, kotletów rybnych oraz posmakować nietuzinkowej zupy rybnej. Festiwal Pomuchla to impreza rodzinna, kierowana przede wszystkim do prawdziwych smakoszy potraw z ryby.

Festiwal Pomuchla to także wyjątkowa okazja aby nagrodzić osoby, które przyczyniają się do kultywowania tradycji i kultury związanej z rybołówstwem oraz pracującymi na co dzień w instytucjach związanych z działaniami morskimi.

Podczas tegorocznej edycji nagrodzeni zostaną łebscy Bosmani, zarówno ci aktywni zawodowo jak również emerytowani.

Na scenie tego dnia wystąpi gościnnie: Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Gwiazdą wieczoru będzie popularny zespół LOKA. Zespół w swojej krótkiej karierze otrzymał dwie nominacje do nagrody Eska Music Awards 2012 w kategoriach Hit lata oraz Najlepszy debiut. Znani są z takich utworów jak: „Prawdziwe powietrze”czy choćby „Atom miłości”.

Ponadto będzie można spróbować szczęścia w loterii fantowej przygotowanej przez łebski oddział CARITAS. Wszystkie dzieci wesoło i radośnie spędzą czas na wspólnych zabawach z animatorami Anima-Skiera z Sarbska. Zwieńczeniem tego święta, zgodnie z tradycją festiwalu będzie obdarowywanie wszystkich przybyłych gości kawałkiem pysznego, przeszło 40 kilogramowego tortu.


Dorsz – to powszedni chleb oraz odświętny symbol dawnych i dzisiejszych mieszkańców Łeby.

Srebrny Pomuchel Od XII w. kościół pod wezwaniem św. Mikołaja związany był z kultem srebrnego dorsza – po kaszubsku pomuchla. Srebrna figura ryby zajmowała w kościele centralne miejsce, swoją metaforyką podkreślając związki łebskiego ludu z morzem i ze św. Mikołajem. Srebrnym pomuchlem witano dostojników, brać żeglarską powracająca z morza; używano go podczas uroczystych ślubów i pogrzebów, w szczególności zaś podczas odpustu tutejszego patrona – Świętego Mikołaja.

Sztormowa zagłada Starej Łeby w końcu XVI wieku zbiegła się w czasie z reformacją, a to sprawiło, że sprzedano uratowane od kataklizmu wyposażenie katolickiej świątyni, w tym srebrnego pomuchla. W nowej Łebie, w nowym, protestanckim kościele srebrny dorsz pojawił się wkrótce na rybackim sztandarze.

dorsz-2

I tak pozostawało do roku 1945, gdy nastąpiła zmiana państwa, mieszkańców i wyznania. Polscy łebianie po pierwszym, zrozumiałym wówczas powojennym zaprzeczeniu niemieckiej przeszłości, wyrażonym w zmianie wezwania kościoła ze św. Mikołaja na Wniebowzięcie NMP, szybko weszli w klimat miejsca i zrozumieli potrzebę szczególnej opieki Świętego Mikołaja w „słowińskiej krainie demonów”. Zaczęli więc także świętować 6. grudnia odpust św. Mikołaja.

Tradycja kultu dorsza w Starej Łebie przywołana została po wiekach w czerwcu 1999 roku w symbolicznym darze srebrnego pomuchla, ofiarowanym przez łebskich rybaków Janowi Pawłowi II. Replikę tego daru umieszczono w kościele oo. oblatów, inicjatorów powrotu do tradycji.

dorsz-1

Jakby naturalne stało się teraz odwołanie do tradycji w jej powszednim wymiarze – stąd Festiwal Pomuchla, który odbywa się zawsze w niedzielę najbliższą tradycyjnemu odpustowi św. Mikołaja.


Sławni o Pomuchlu

Karol Okrasa“Festiwal Pomuchla to nie tylko świetna zabawa, to mam wrażenie edukacja konsumentów, ochrona kultury i tradycji kulinarnej, to wreszcie Radość z biesiadowania i wspólnego kosztowania. Żyć po to, by kochać jeść.“

Karol Okrasa

Maciej Kuroń“To najlepsza impreza kulinarna w Polsce. Prosty osadzony w tradycji pomysł, niekomercyjne wykonanie i wspaniałe jedzenie! Strzeżcie pomuchlowych przepisów jak źrenicy oka!“

Maciej Kuroń

Robert Makłowicz“Bardzo udana impreza. Wyjątkowa frekwencja. Większą widziałem tylko na kilku festynach we Francji. A znaczenie tego festiwalu ma dużo szerszy niż tylko kulinarny wymiar.”

Robert Makłowicz

Robert Sowa“Kocham ryby, dlatego wybrałem Łebę i Festiwal Pomuchla. Pomyślałem, że wśród tylu wspaniałych propozycji przyrządzania dorsza na pewno znajdę coś oryginalnego, co przeniosę do swojej kuchni w hotelu Sobieski.“

Robert Sowa

Pascal Brodnicki“Dorsz z Bałtyku jest jedną z najlepszych ryb na świecie. To sława dorsza przyciągnęła mnie do Łeby. Odkryłem tu nowe smaki, jak smak Indii w dorszu z mlekiem kokosowym.“

Pascal Brodnicki

prof. Andrzej Blikle“Najlepsze dorsze jadałem w Łebie.“

prof. Andrzej Blikle