IV Festiwal Pomuchla (2002-12-08)

Dorsz w roli głównej

34 oryginalne prezentacje kulinarne i ponad 170 potraw z ryb można było podziwiać i spróbować podczas czwartej edycji Festiwalu Pomuchla w Łebie. W tym roku jego organizatorzy odstąpili od formuły konkursu i rywalizacji na rzecz wspólnej promocji kuchni regionalnej.

Na imprezie zabrakło co prawda pierwszego kucharza Rzeczpospolitej – Macieja Kuronia, ale dzielnie zastępował go Maciej Nowak, dyrektor teatru Wybrzeże w Gdańsku, od początku sympatyzujący z festiwalem. Przewodził on komisji degustacyjnej i jako jedyny spróbował specjałów każdego wystawcy.

– Nie jestem w stanie powiedzieć, która z potraw najbardziej mi smakowała -mówi Maciej Nowak. -Wszystkie dania były niezwykle smaczne. Jednak największym zaskoczeniem był dla mnie cytrynowy mus z łososia. To prawdziwy raj dla podniebienia. Niebo w gębie.

Stoły uginały się od wykwintnych potraw i dekoracji. Nęciły wyglądem – elegancko i pomysłowo przystrojone ryby, klopsiki, rolady, sałatki, wypieki.

Królował dorsz, którego przyrządzono min. po łebsku, zapiekanego z kukurydzą, jako kulki dorszowe szarpane, gołąbki dorszowe, kiełbasę i pasztet z dorsza, a nawet smalec z dodatkiem wędzonego dorsza.

Morskie przysmaki prezentowali także piekarze. Mimo że nie serwowali prawdziwych ryb, ich wypieki przedstawiały całą gamę owoców morza. Oprócz różnego rodzaju morskich stworzeń przygotowali pieczywo w kształcie rybackich koszy i sieci. Całość sama w sobie była wielką ucztą dla oczu.

Wystroje stoisk nawiązywały do morskich i rybackich tradycji łebian oraz słynnej już polskiej gościnności. Ciekawą dekorację miało Stowarzyszenie Forum Turystyczno-Gospodar-cze. Ich kulinaria eksponowane były na pokładzie starej łodzi rybackiej. Dookoła zawieszone były sieci i flagi sygnalizacji morskiej.

Kolejna edycja festiwalu planowana jest już tradycyjnie w przyszłym roku w pierwszą niedzielę adwentu.

(tes)

Historia festiwalu

Festiwal Pomuchla po raz pierwszy odbył się w 1998 roku z inicjatywy Marii Konkol, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łebie. W organizacji pomagają od początku: parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Łebie, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Szkoła Podstawowa i Zrzeszenie Rybaków Morskich. Obchody Festiwalu Pomuchla nawiązują do średniowiecznego kultu srebrnego dorsza, zwanego pomuchlem. Szacunek dla tego gatunku wynika z tego, że ryba ta od zawsze była głównym pożywieniem łebian. Od samego początku gościem honorowym i głównym jurorem festiwalu byli: mistrz patelni Maciej Kuroń oraz Maciej Nowak, dyrektor teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Kulinarny bedeker

Maria Strzegowska – szefowa Biura Promocji w Łebie

– Uczestnicy festiwalu zostaną zaprezentowani wraz ze swoimi specjałami w Turystycznym Przewodniku Kulinarnym Łeby. Przewodnik ten będzie wydany przez Biuro Promocji na sezon letni 2003. Posłuży jako materiał reklamowy, miasta na wszystkich imprezach promocyjnych oraz na krajowych i zagranicznych targach turystycznych. Ukaże się on pod patronatem polskiej Organizacji Turystycznej ze znakiem firmowym „Polska”.